Doporučené postupy

Ordinace MUDr. Lucie Staňková

Jak správně postupovat u diety 

při průjmovém onemocnění

Průjem je nepříjemným a někdy i nebezpečným stavem. Významným rizikem průjmu je dehydratace, proto je důležité věnovat pozornost správné stravě a pitnému režimu. Jak tedy správně postupovat při diete u průjmového onemocnění?

 

Základní opatření:

  • Pitný režim: Denně pijte cca 3 litry tekutin. Dehydratace je velkým rizikem, proto je zásadní dbát na dostatečné množství tekutin.
  • Klidový režim: Odpčinek pomáhá tělu zotavit se.
  • Stravování: První den průjmu je nejlepší vůbec nejíst. Pokud cítíte hlad, volte suché rohlíky, suchary nebo piškoty. Od druhého dne je vhodné postupně přecházet na dietní stravu.

 

Tekutiny a minerální látky:

Volte nesycené nápoje s minerálními látkami, jako jsou mírně slazené čaje či minerálky bez příchutě.

Vyvarujte se tekutin s vysokým obsahem cukru - mohly by průjem zhoršit. Také vynechejte silnou kávu, silný čaj a neředěné ovocné džusy.

Pijte vlažné nápoje - ani příliš horké, ani příliš studené.

Zpočátku pijte častěji, ale v menších množstvích, například po lžičkách.

U rizikových skupin, jako jsou malé děti, starší osoby a u těžších případů průjmu u dospělých, je vhodné podávat rehydratační roztok. Tento roztok můžete zakoupit v lékárně nebo si ho připravit doma.

 

Postup při stravování:

  • První dny: Začněte nemastným odvarem z rýže nebo mrkve, rýžovou kaší bez mléka nebo obilnou polévkou. Můžete také zařadit mixovanou dušenou mrkev, banán, strouhané jablko či jablečné pyré.
  • Později: Přidávejte bramborovou kaši bez mléka, domácí kuřecí vývar, starší rohlíky nebo dětské piškoty.
  • Pokračování: Postupně začleňujte vařené kuřecí či libové hovězí maso, vařenou a dušenou zeleninu.
  • Obnova střevní mikroflóry: Po zlepšení stavu zařaďte zakysané mléčné výrobky, jako je nízkotučný jogurt, kefír nebo podmáslí.
  • Co vynechat? Během průjmu a po jeho odeznění se vyvarujte ostrého koření, nadýmavých, tučných a smažených pokrmů a potravin s vysokým obsahem vlákniny.

Dieta při průjmovém onemocnění vyžaduje zvláštní pozornost a disciplínu. Dodržujte výše uvedené pokyny a postarejte se o své tělo, abyste se co nejdříve zotavili.